Features
Specifications
Downloads
PILLOW BLOCK, SOLID BASE, NORMAL DUTY, SET SCREW TYPE - UCPE201-8 (1/2" DIA)
| Brand | KML |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section W3 |
| Package Length (in) | 2.80" |
| Package Width (in) | 1.40" |
| Package Height (in) | 6.00" |
| Manufacturer Part Number | UCPE201-8 |
| Bearing Type | Pillow Block |
| Features | Set Screw Lock, Extended Race |
| Length | 3-3/4" Bolt Spacing |
| Height | 2-9/16" |
| 209 Series | 201 Series |
| Overall Length | 5" |
| Inner Diameter | 1/2" |