Features
Specifications
Insert Bearing, Pre lube, 1-1/2 in Bore Dia, 80 mm Outside Dia, 1 Rows, 30.2 mm Width, 29.1 kN Dynamic, 17.8 kN Static
- Commonly used ball bearings designed for installation into the corresponding Wide Inner Ring Housings
- This range is well known for its versatility between bearing and housing options as well as ease of installation
- CS200 series cylindrical lock collar straight outer, clyndrical out side bearing flush back, eccenttric shaft locking collar
| Brand | FYH |
|---|---|
| UPC | 013100001303 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section X2 |
| Package Length (in) | 3.00" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 3.60" |
| Manufacturer Part Number | SAA-208-24FP7 |
| Type | Pre lube |
| Bore Diameter | 1-1/2 in |
| Outside Diameter | 80 mm |
| Number of Rows | 1 |
| Width | 30.2 mm |
| Load Capacity | 29.1 kN Dynamic, 17.8 kN Static |