Features
Specifications
Insert Bearing, Pre lube, 1 in Bore Dia, 2-3/64 in Outside Dia, 1 Rows, 0.591 in Width, 14 kN Dynamic, 7.85 kN Static
- Commonly used ball bearings designed for installation into the corresponding Wide Inner Ring Housings
- This range is well known for its versatility between bearing and housing options as well as ease of installation
- CS200 series cylindrical lock collar straight outer, clyndrical out side bearing flush back, eccenttric shaft locking collar
| Brand | FYH |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section X3 |
| Package Length (in) | 2.00" |
| Package Width (in) | 1.40" |
| Package Height (in) | 2.00" |
| Manufacturer Part Number | SAA 205-16FP7 |
| Type | Pre lube |
| Bore Diameter | 1 in |
| Outside Diameter | 2-3/64 in |
| Number of Rows | 1 |
| Width | 0.591 in |
| Load Capacity | 14 kN Dynamic, 7.85 kN Static |