OTC
Bosch Automotive Service Solutions 1.565 to 3.18 in Plastic Case Bearing Race and Seal Driver Set
SKU: OTC4507
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$109.99
Features
Specifications
Permits installation of tapered bearing races and seals without damage to the component or housing. Includes a driver handle plus popular bearing and seal drivers, ranging from 1.565" to 3.180". Tapered side of driver is used to install races. Invert the driver to the flat side to install seals. Set is housed in a blow-molded plastic storage case. Includes driver handle with bolt, plus these tool sizes: 1.565", 1.750", 1.965", 2.325", 2.470", 2.555", 2.830", 2.995" and 3.180".
| Brand | OTC |
|---|---|
| UPC | 731413039041 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 13, Section N5 |
| Package Length (in) | 6.00" |
| Package Width (in) | 9.80" |
| Package Height (in) | 4.20" |
| Size | 1.565 to 3.18 in |
| Material | Plastic Case |