OTC
Bosch Automotive Service Solutions 1/2 to 9 in 5/8-18 Bearing Splitter
SKU: OTC1130
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$274.99
Features
Specifications
Features "knife-like" edges which are easily placed behind the part to secure a gripping surface, even when clearances are extremely limited. When used with an OTC Grip-O-Matic® puller, puller jaws grip attachment's outer edge; when used with a Push-Puller, puller legs are threaded into the attachment's two tapped holes.
- Thread of tapped holes in adapter 5/8-18
- Distance between adjusting screws 6 in
| Brand | OTC |
|---|---|
| UPC | 731413006555 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 13, Section N5 |
| Package Length (in) | 4.80" |
| Package Width (in) | 15.60" |
| Package Height (in) | 2.60" |
| Spreader Opening Size | 1/2 to 9 in |
| Thread Size | 5/8-18 |
| Suitable For Use With | 1035, 1040, 1041, 1042, 1065, 1063 and 938 Puller |