Features
Specifications
Taper Roller Bearing Set, 17.462 mm Bore Dia, 39.878 mm OD, 14.605 mm Width, 23.8 kN Dynamic, 24.2 kN Static, 1 Rows, Cylindrical Bore
| Brand | KML |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section X3 |
| Package Length (in) | 1.80" |
| Package Width (in) | 1.00" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Manufacturer Part Number | SET 1 |
| Bore Diameter | 17.462 mm |
| Outer Diameter | 39.878 mm |
| Width | 14.605 mm |
| Load Capacity | 23.8 kN Dynamic, 24.2 kN Static |
| Number of Rows | 1 |
| Bore Type | Cylindrical |