Features
Specifications
Taper Roller Bearing Set, 38.1 mm Bore Dia, 65.088 mm OD, 18.288 mm Width, 43.5 kN Dynamic, 57 kN Static, 1 Rows, Cylindrical Bore
| Brand | KML |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section X3 |
| Package Length (in) | 2.20" |
| Package Width (in) | 1.60" |
| Package Height (in) | 1.20" |
| Manufacturer Part Number | SET 56 |
| Bore Diameter | 38.1 mm |
| Outer Diameter | 65.088 mm |
| Width | 18.288 mm |
| Load Capacity | 43.5 kN Dynamic, 57 kN Static |
| Number of Rows | 1 |
| Bore Type | Cylindrical |