Features
Specifications
Taper Roller Bearing Set, 41.275 mm Bore Dia, 73.431 mm OD, 19.812 mm Width, 56 kN Dynamic, 69.5 kN Static, 1 Rows, Cylindrical Bore
| Brand | KML |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section X3 |
| Package Length (in) | 3.40" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 1.20" |
| Manufacturer Part Number | SET 45 |
| Bore Diameter | 41.275 mm |
| Outer Diameter | 73.431 mm |
| Width | 19.812 mm |
| Load Capacity | 56 kN Dynamic, 69.5 kN Static |
| Number of Rows | 1 |
| Bore Type | Cylindrical |