Features
Specifications
Pillow Block Ball Bearing With Eccentric Collar Locking, 1-7/8 in Bore Dia, 6-1/4 in Bolt Center-to-Center Length, 2-1/4 in Base to Bore Centerline, 4-7/16 in Overall Height, Single Lip Contact Seal, Non-Expansion Expansion, 25.7 kN Dynamic, 15.4 kN Static, Cast Iron
| Brand | FYH |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section X1 |
| Package Length (in) | 4.60" |
| Package Width (in) | 2.20" |
| Package Height (in) | 8.40" |
| Manufacturer Part Number | NAP21030 |
| Bearing Type | Pillow Block |
| Features | Locking Collar, Extended Race |
| Length | 6-1/4" Bolt Spacing |
| Height | 4-7/16" |
| 209 Series | 210 Series |
| Overall Length | 8-1/8" |
| Inner Diameter | 1-7/8" |