Features
Specifications
Pillow Block Ball Bearing With Eccentric Collar Locking, 2-7/16 in Bore Dia, 7-1/4 in Bolt Center-to-Center Length, 2-3/4 in Base to Bore Centerline, 5-7/16 in Overall Height, Single Lip Contact Seal, Non-Expansion Expansion, 52.4 kN Dynamic, 36.2 kN Static, Cast Iron
| Brand | FYH |
|---|---|
| UPC | 010403000071 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section X1 |
| Package Length (in) | 5.40" |
| Package Width (in) | 3.20" |
| Package Height (in) | 10.00" |
| Manufacturer Part Number | NAP21239 |
| Bearing Type | Pillow Block |
| Features | Locking Collar, Extended Race |
| Length | 7-1/4" Bolt Spacing |
| Height | 5-7/16" |
| 212 Series | 212 Series |
| Overall Length | 9-1/2" |
| Inner Diameter | 2-7/16" |