Features
Specifications
Flange Mount Ball Bearing with Eccentric Collar Locking, Normal Duty, Series: HCFS 200, 1-1/4 in Bore Dia, 3-1/4 in Bolt Center-to-Center Length, 4-Bolt Flange Mounting, 4-11/64 in Overall Length, Cast Iron Bearing, R-Seal Seal
| Brand | KML |
|---|---|
| UPC | 590515050800 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section W4 |
| Package Length (in) | 5.60" |
| Package Width (in) | 5.40" |
| Package Height (in) | 2.20" |
| Manufacturer Part Number | HCFS206-20 |
| Bearing Type | Standard 4 Bolt Flange |
| Features | Locking Collar, Extended Race |
| Length | 3-1/4" Bolt Spacing |
| Height | 1-31/32" |
| 206 Series | 206 Series |
| Inner Diameter | 1-1/4" |