Features
Specifications
Flange Mount Ball Bearing with Eccentric Collar Locking, Normal Duty, Series: HCFS 200, 1-3/8 in Bore Dia, 3-5/8 in Bolt Center-to-Center Length, 4-Bolt Flange Mounting, 4-9/16 in Overall Length, Cast Iron Bearing, R-Seal Seal
| Brand | KML |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section W4 |
| Package Length (in) | 5.00" |
| Package Width (in) | 2.60" |
| Package Height (in) | 5.20" |
| Manufacturer Part Number | HCFS207-22 |
| Bearing Type | Standard 4 Bolt Flange |
| Features | Locking Collar, Extended Race |
| Length | 3-5/8" Bolt Spacing |
| Height | 2-7/64" |
| 207 Series | 207 Series |
| Inner Diameter | 1-3/8" |