Barens Inc
10.8 - 16 VDC Input 20 kV Peak Output -40 to 150 deg F 18 A Powerlight Ignitor with Cad Cell
SKU: 5218301U
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$259.99
Features
Specifications
Beckett’s new PowerLight Igniters offers improved performance and longer life. This igniter is easy to install and is designed as a universal replacement in Beckett and other manufacturer’s burners.
- External heat sink eliminated for improved performance and reduced frequency of replacement due to overheating and arching
- Easy change to interrupted ignition to increase ignitor life and save energy
- Lightweight, single piece design is compatible with Beckett and other burners to reduce required inventory
- Fully potted with improved epoxy to withstand thermal shock and protect electronic components: waterproof
| Brand | Barens Inc |
|---|---|
| UPC | 045558097874 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section S4 |
| Package Length (in) | 5.60" |
| Package Width (in) | 4.20" |
| Package Height (in) | 8.80" |
| Manufacturer Part Number | 6946 |
| Voltage Rating | 10.8 - 16 VDC Input, 20 kV Peak Output |
| Temperature Rating | -40 to 150 deg F |
| Amperage Rating | 18 A |