Features
Specifications
The AgStar Gate is the heavyweight champion of our extensive line of gates. It’s designed for high-pressure environments, where security means safety on both sides of the gate.
- Rock Solid Construction: Engineered with heavy-gauge, high-quality steel and designed especially for the high stress of crowding livestock areas.
- 360° Welds: All joints and seams are fully welded with 360° welds. This helps keep out moisture and adds additional strength and stability, making them more durable than the competition!
- 2” Diameter Steel Tubing: Provides maximum durability and reliability.
- Vertical Z-Bracing: Provides extra strength and structural integrity on all gates 8’ wide and larger.
- Finish Options: Choose from our signature powder-coat finish or hot-dipped galvanized for long-lasting protection.
- Powder-Coat Finish: Behlen Country’s hard-as-nails, powder-coat finish adds years of life to your investment.
- Hot-Dipped Galvanized: Features a thick, robust zinc coating for superior strength and resilience.
- Extensive Variety: Our heavy-duty gates don’t sacrifice style for strength! Choose from a wide selection of sizes and colors to match the look of your property.
- Welded chain latch: Adds peace of mind. Snap chain also included.
- Heavy-Duty Hinges: ensure easy installation and long-term stability.
- Huge Selection of Gate Accessories: Have a unique install situation? Behlen Country’s got you covered! Check out our Parts Store for additional mounting hardware, accessories, and more to complement your gate.
- Suggested Level of Confinement:
- Level 3: Maximum Confinement: This product is engineered for the toughest conditions. It handles large animals in heavy confinement areas or high-stress situations where maximum strength and durability are essential.
- Suggested Use:
- Cattle Handing: Provides a robust entry point for handling and sorting cattle.
- Horse Paddocks: Offers secure enclosures for equine facilities.
- Breeding Pen Entrances: Provides secure access to breeding areas.
- Feedlot Sections: Divides feedlot areas while holding up to animal traffic.
- Livestock Loading Areas: Ensures safety during the loading and unloading of animals.
- *NOTE: All gates are 4” shorter than the listed width to allow space for hardware, installation, and proper clearance.
| Brand | Behlen Country |
|---|---|
| UPC | 017141302504 |
| Package Length (in) | 120.00" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 50.00" |
| Color | Red |
| Frame Material | Steel |
| Frame Tube/Channel Gauge | 16 ga |
| Gate Height | 50 in |
| Gate Width | 120 in |
| Includes | Hinges Screw Hooks and Snap Chain Latch |
| Number of Rails | 6 |