Features
Specifications
Engineered for durability and versatility, Behlen Country's FarmFlex Tanks come in a variety of sizes and colors to meet a wide range of farm and ranch needs. From keeping livestock hydrated to creating a refreshing dog bath or a wildlife-friendly pond, these flexible tanks are a farm and ranch essential!
- Rugged Design: Strong, flexible poly with reinforced sidewalls resists impact, corrosion, and leaks to withstand the demands of daily farm and ranch life.
- Reinforced Rim: The rolled rim top edge adds extra rigidity and strength, ensuring the tank maintains its shape for long-lasting performance.
- Low-Maintenance: Our premium poly materials mean you never have to worry about corrosion, rust, or dents– even with heavy use.
- Premium Drainage System: The heavy-duty drain fitting with 1-¼" poly plug ensures long-lasting, reliable performance*.
- Superior UV Protection: Enhanced UV inhibitors increase durability and color retention for years of outdoor use.
- Easy To Clean: The smooth poly surface discourages algae and bacteria growth and makes cleaning a breeze.
- Animal Safe Design: Smooth, rounded edges and flexible construction to help protect your animals.
- Extensive Variety: Behlen Country offers a huge selection of sizes in multiple colors to coordinate with your style.
- Satisfaction Guaranteed: All our FarmFlex Stock Tanks come with a three-year manufacturer’s warranty.
- *NOTE: It is recommended to install braces (included) to help prevent the tank from excessive bowing on the PRE328, PRE225, and PRE226 models.
| Brand | Behlen Country |
|---|---|
| UPC | 017141322823 |
| Store Location (Lititz, PA) | In Warehouse, see sales associate |
| Package Length (in) | 31.00" |
| Package Width (in) | 78.00" |
| Package Height (in) | 24.50" |
| Manufacturer Part Number | 52112027GT |
| Capacity | 150 gal |
| Color | Granite Tan |
| Depth | 72 in |
| Drain Location | End |
| Height | 24.5 in |
| Includes | 1-1/4 in Poly Drain Plug |
| Material | Polyurethane |
| Shape | Round |
| Width | 24 in |