Button Socket Cap Screw, M6-1.00, 10 mm Length, Coarse Thread, 12.9 Alloy, ISO 7380, Thermal Black Oxide
SKU: BHC6X10M
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$0.13
Features
Specifications
These button socket cap screws are designed for durability and strength, featuring a coarse thread and made from 12.9 alloy. The thermal black oxide finish provides corrosion resistance and an attractive appearance. Ideal for applications requiring reliable fastening solutions.
- Coarse thread for easy installation
- Thermal black oxide finish for corrosion resistance
- Made from strong 12.9 alloy for enhanced durability
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 13, Section C6 |
|---|---|
| Package Length (in) | 0.50" |
| Package Width (in) | 0.50" |
| Package Height (in) | 0.50" |
| Length | 10 mm |
| Thread Type | Coarse |
| Diameter | M6 |
| Finish | Thermal Black Oxide |
| Product Type | Socket Head Cap Screw |
| Size | M6-1.00x10 MM (FT) |
| Material | 12.9 Alloy |
| Thread Pitch | 1 |