5/16-18 1 in Button Head Stainless Steel Cap Screw
SKU: BHC516X1S
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$0.31
- Buy 100 for $0.26 each and save 16%
Features
Specifications
Cap Screw, 5/16-18, UNC, 1 in Length Under Head, Button Head Type, Hex Drive Type, Grade 18-8 Grade, Stainless Steel
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 17, Section C1 |
|---|---|
| Package Length (in) | 1.25" |
| Package Width (in) | 0.75" |
| Package Height (in) | 0.75" |
| Thread Size | 5/16-18 |
| Thread Type | UNC |
| Length Under Head | 1 in |
| Head Type | Button |
| Drive Type | Hex |
| Grade | Grade 18-8 |
| Material | Stainless Steel |