Features
Specifications
Socket Cap Screw, Semi-Standard Button, Measurement System: Inch, #6-32, 1-1/4 in Overall Length, 18-8 Stainless Steel, A2 Grade, ASME/ANSI B18.3-2002 ASTM F879 Standards
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 17, Section C1 |
|---|---|
| Package Length (in) | 1.50" |
| Package Width (in) | 0.25" |
| Package Height (in) | 0.25" |
| Type | Semi-Standard Button |
| Measurement System | Inch |
| Diameter - Thread Size | #6-32 |
| Overall Length | 1-1/4 in |
| Material | 18-8 Stainless Steel |
| Grade | A2 |
| Standards | ASME/ANSI B18.3-2002 ASTM F879 |