Features
Specifications
Buyers Products 4 in Round Stop/Turn/Tail Light with 18 LEDs is used on trucks and trailers to meet FMVSS/CMVSS 108 regulations. The light has a red lens and uses a PL-3 connection. Black grommets are also available for mounting. Lights are available in bulk (sold in multiples of 10) or individually in a kit that includes a grommet and plug for installation. They are backed with a limited lifetime warranty.
| Brand | Buyers Products |
|---|---|
| UPC | 724920100076 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 14, Section M4 |
| Package Length (in) | 4.80" |
| Package Width (in) | 4.40" |
| Package Height (in) | 1.60" |
| Manufacturer Part Number | 5624118 |
| Voltage Rating | 12 VDC |
| Current Rating | 0.208 A |
| Wattage | 2.5 W |
| Material | Plastic |
| Color | Red |
| Lamp Type | LED |
| Mounting Type | Recessed |