Truck Star
12-24 VDC 3 A 36 W Flood Light
SKU: 1492110
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$37.99
Features
Specifications
Buyers Products 5 in LED Sealed Rubber Flood Light shines 375 lumens of light across a 25 meter area. The light features a clear lens and a stainless steel base with 36 in blunt cut leads. It's rated IP67 for dust and water resistance. This durable design makes the light perfect for both on-road and off-road applications. Lights are backed with a 5 year warranty.
- Shines 375 lumens of light across a 25 m area
- Rated IP67 for dust and water resistance
- Great for trucks, trailers, ATVs and more
- Backed with a 5 year warranty
| Brand | Truck Star |
|---|---|
| UPC | 724920098069 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 14, Section M5 |
| Package Length (in) | 8.00" |
| Package Width (in) | 3.20" |
| Package Height (in) | 6.20" |
| Manufacturer Part Number | 1492110 |
| Voltage Rating | 12-24 VDC |
| Current Rating | 3 A |
| Wattage | 36 W |
| Shape | Round |
| Lamp Type | LED |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lumens | 375 Lumens |
| Color Temperature | 6000 K |
| Lens Type | Polycarbonate |
| Mounting Type | Surface |
| Material | Rubber |
| Color | Clear |
| Temperature Rating | -40 to 122 deg F |
| Dimensions | 5 in W x 6-1/2 in H x 3.15 in D |