Features
Specifications
Buyers Products 6 in Oval Stop/Turn/Tail Light with 20 LEDs is used on trucks and trailers to meet FMVSS/CMVSS 108 regulations. The light features a red lens and uses a PL-3 connection. 6 in black grommets are also available for mounting. Lights are available in bulk (sold in multiples of 10) or individually in a kit that includes a grommet and plug for installation. They are backed with a limited lifetime warranty.
| Brand | Buyers Products |
|---|---|
| UPC | 724920100083 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 14, Section M4 |
| Package Length (in) | 10.40" |
| Package Width (in) | 5.40" |
| Package Height (in) | 1.40" |
| Manufacturer Part Number | 5626520 |
| Voltage Rating | 12 VDC |
| Current Rating | 0.162 A |
| Wattage | 1.94 W |
| Material | Plastic |
| Color | Red |
| Lamp Type | LED |
| Mounting Type | Recessed |
| Length | 1 in |
| Width | 6-3/8 in |
| Height | 2-1/4 in |