Features
Specifications
Buyers Products 4 in Wide Incandescent Beacon has an amber colored lens and two flash patterns. The beacon features a convenient 10 ft cord and accessory power plug. It features permanent or magnetic mounting. Lights are backed with a 1 year warranty.
- Amber colored lens and two flash patterns for high visibility
- Generous 10 ft cord lets you locate strobe where you want it
- Can be permanently or magnetically mounted
| Brand | Buyers Products |
|---|---|
| UPC | 724920063555 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 14, Section M3 |
| Package Length (in) | 5.00" |
| Package Width (in) | 4.20" |
| Package Height (in) | 5.40" |
| Manufacturer Part Number | SL500A |
| Color | Amber |
| Lamp Type | Incandescent |
| Current Rating | 0.6 A |
| Mounting Type | Magnetic-Permanent |
| Lens Type | Dome |
| Height | 3-3/4 in |
| Housing Material | Plastic |
| Lens Material | Polycarbonate |