Merrill
Yard Hydrant Parts Kit
SKU: PKCF
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$17.99
Features
Specifications
Yard Hydrant Parts Kit, C-1000 Series Frost Proof Yard Hydrant, Includes: (1) Pair G-20 Draw Straps, (1) G-25 Pivot Connector and Nuts, (1) G-30 Packing Nut, (1) G-35 Valve Stem Packing, (1) A-115 Plunger and (1) OR110 O-Ring
| Brand | Merrill |
|---|---|
| UPC | 642367022167 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section H6 |
| Package Length (in) | 3.00" |
| Package Width (in) | 1.60" |
| Package Height (in) | 1.80" |
| Manufacturer Part Number | PKCF |
| For Use with | C-1000 Series Frost Proof Yard Hydrant |
| Includes | (1) Pair G-20 Draw Straps, (1) G-25 Pivot Connector and Nuts, (1) G-30 Packing Nut, (1) G-35 Valve Stem Packing, (1) A-115 Plunger and (1) OR110 O-Ring |