World Casters & Equipment Manufacturing
260 lb 2 in Polyolefin Swivel Caster
SKU: C332011
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$9.79
Features
Specifications
Swivel Caster, 1 Wheels, Grip Ring Stem Fastener, 260 lb, 2 in Wheel Dia, 1-13/16 in Wheel Width, Polyolefin Wheel, 1-7/8 in Swivel Radius, 2-13/16 in Overall Height, 7/16 x 1-1/2 in Fastener, Plain
- Swivel with Grip Ring Stem
- Case hardened double ball raceways provide extra capacity & durability
- High capacities with low overall heights
- Bright zinc finish standard
| Brand | World Casters & Equipment Manufacturing |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 32, Section W3 |
| Package Length (in) | 1.80" |
| Package Width (in) | 1.20" |
| Package Height (in) | 2.00" |
| Manufacturer Part Number | 3320-11-HDP |
| Number of wheels | 1 |
| Fastener Type | Grip Ring Stem |
| Capacity | 260 lb |
| Wheel Diameter | 2 in |
| Wheel Width | 1-13/16 in |
| Wheel Material | Polyolefin |
| Swivel Radius | 1-7/8 in |
| Overall Height | 2-13/16 in |
| Fastener Size | 7/16 x 1-1/2 in |
| Bearing | Plain |
| Application | For business machines, copiers, printers, diagnostic equipment, computer main frame tower carts and stands, vending machines, magazine racks, store check-out racks, displays, video games, pianos, etc |