World Casters & Equipment Manufacturing
110 lb 3 in Soft Rubber Swivel Caster
SKU: TP303024B
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$8.99
Features
Specifications
Swivel Caster, 1 Wheels, Threaded Stem Fastener, 110 lb, 3 in Wheel Dia, 13/16 in Wheel Width, Soft Rubber Wheel, 2-3/8 in Swivel Radius, 3-11/16 in Overall Height, 3/8-16 x 1-1/4 in Fastener, Nylon
- Swivel with Threaded Stem
- Double ball raceway
- Old Style TLB
| Brand | World Casters & Equipment Manufacturing |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 32, Section S7 |
| Package Length (in) | 2.80" |
| Package Width (in) | 2.40" |
| Package Height (in) | 1.40" |
| Manufacturer Part Number | 3030-24-SR-TLB |
| Number of wheels | 1 |
| Fastener Type | Threaded Stem |
| Capacity | 110 lb |
| Wheel Diameter | 3 in |
| Wheel Width | 13/16 in |
| Wheel Material | Soft Rubber |
| Swivel Radius | 2-3/8 in |
| Overall Height | 3-11/16 in |
| Fastener Size | 3/8-16 x 1-1/4 in |
| Bearing | Nylon |
| Application | For mobile medical equipment, light weight institutional & food service equipment, office equipment, chairs, displays, stands, automobile creepers, mop buckets, rolling ladders, etc |