World Casters & Equipment Manufacturing
110 lb 3 in Soft Rubber Swivel Caster
SKU: TP303011
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$7.99
Features
Specifications
Swivel Caster, 1 Wheels, Grip Ring Stem Fastener, 110 lb, 3 in Wheel Dia, 13/16 in Wheel Width, Soft Rubber Wheel, 2-3/8 in Swivel Radius, 3-5/8 in Overall Height, 7/16 x 1-3/16 in Fastener, Nylon
- Swivel with Grip Ring Stem
- Double ball raceway
| Brand | World Casters & Equipment Manufacturing |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 32, Section S7 |
| Package Length (in) | 4.60" |
| Package Width (in) | 1.40" |
| Package Height (in) | 1.40" |
| Manufacturer Part Number | 3030-11-SR |
| Number of wheels | 1 |
| Fastener Type | Grip Ring Stem |
| Capacity | 110 lb |
| Wheel Diameter | 3 in |
| Wheel Width | 13/16 in |
| Wheel Material | Soft Rubber |
| Swivel Radius | 2-3/8 in |
| Overall Height | 3-5/8 in |
| Fastener Size | 7/16 x 1-3/16 in |
| Bearing | Nylon |
| Application | For mobile medical equipment, light weight institutional & food service equipment, office equipment, chairs, displays, stands, automobile creepers, mop buckets, rolling ladders, etc |