World Casters & Equipment Manufacturing
350 lb 5 in Phenolic Swivel Caster
SKU: TP525012PHNTLB
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$29.99
Features
Specifications
Swivel Caster, 1 Wheels, Grip Ring Stem Fastener, 350 lb, 5 in Wheel Dia, 1-1/4 in Wheel Width, Phenolic Wheel, 4 in Swivel Radius, 6-3/16 in Overall Height, 0.845 x 2-3/16 in Fastener, Steel DSW
- Swivel with Grip Ring Stem
- Case hardened double ball raceways provide extra capacity & durability
- Smooth staking of king pin
- Metal dust cover helps protect swivel raceway
- Integrated Tlb
| Brand | World Casters & Equipment Manufacturing |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 32, Section W4 |
| Package Length (in) | 5.20" |
| Package Width (in) | 4.00" |
| Package Height (in) | 2.60" |
| Manufacturer Part Number | 525012PHNTLB |
| Number of wheels | 1 |
| Fastener Type | Grip Ring Stem |
| Capacity | 350 lb |
| Wheel Diameter | 5 in |
| Wheel Width | 1-1/4 in |
| Wheel Material | Phenolic |
| Swivel Radius | 4 in |
| Overall Height | 6-3/16 in |
| Fastener Size | 0.845 x 2-3/16 in |
| Bearing | Steel DSW |
| Application | For light-medium material handling equipment, food service carts & equipment, bakery racks & equipment, institutional carts & equipment, miscellaneous dollies, mobile cases, displays, mobile wire racking, stock carts, textile applications, warehouse & manufacturing applications, etc |