World Casters & Equipment Manufacturing
280 lb 5 in Hard Rubber Swivel Caster
SKU: TP501LST
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$19.99
Features
Specifications
Swivel Caster, 1 Wheels, Threaded Stem Fastener, 280 lb, 5 in Wheel Dia, 1-1/4 in Wheel Width, Hard Rubber Wheel, 4 in Swivel Radius, 6-3/16 in Overall Height, 1/2-13 x 1-1/2 in Fastener, Nylon
- Swivel with Threaded Stem
- Case hardened double ball raceways provide extra capacity & durability
- 1/2 in king pin is hydraulically upset to increase shock absorbing capacity
- Very durable, economical caster for hundreds of applications
| Brand | World Casters & Equipment Manufacturing |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 32, Section S7 |
| Manufacturer Part Number | 5050-22-HR |
| Number of wheels | 1 |
| Fastener Type | Threaded Stem |
| Capacity | 280 lb |
| Wheel Diameter | 5 in |
| Wheel Width | 1-1/4 in |
| Wheel Material | Hard Rubber |
| Swivel Radius | 4 in |
| Overall Height | 6-3/16 in |
| Fastener Size | 1/2-13 x 1-1/2 in |
| Bearing | Nylon |
| Application | For light-medium duty material handling equipment, food service carts & equipment, bakery racks & equipment, institutional carts & equipment, miscellaneous dollies, mobile cases, displays, mobile wire racking, stock carts, textile applications, warehouse & manufacturing applications, etc |