World Casters & Equipment Manufacturing
230 lb 5 in Polyolefin Rigid Caster
SKU: WC3650R01HDPO
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$10.99
Features
Specifications
Rigid Caster, 1 Wheels, Top Plate Fastener, 230 lb, 5 in Wheel Dia, 1 in Wheel Width, Polyolefin Wheel, 3-1/2 in Swivel Radius, 3-1/2 in Overall Height, 2-3/4 x 3-3/4 in Fastener, Oilite
- Rigid with Top Plate
- Double ball raceway
| Brand | World Casters & Equipment Manufacturing |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 32, Section W6 |
| Package Length (in) | 4.20" |
| Package Width (in) | 3.20" |
| Package Height (in) | 1.60" |
| Manufacturer Part Number | 3650R-01-HDPO |
| Number of wheels | 1 |
| Fastener Type | Top Plate |
| Capacity | 230 lb |
| Wheel Diameter | 5 in |
| Wheel Width | 1 in |
| Wheel Material | Polyolefin |
| Swivel Radius | 3-1/2 in |
| Overall Height | 3-1/2 in |
| Fastener Size | 2-3/4 x 3-3/4 in |
| Bearing | Oilite |
| Application | For bakery racks, laundry carts, light duty stock carts, food service equipment, service carts (for hotels, resorts, hospitals and restaurants), garment racks, z trucks, etc |