World Casters & Equipment Manufacturing
1500 lb 6 in Poly on Cast Iron Swivel Caster
SKU: C696001PCI
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$89.99
Features
Specifications
Swivel Caster, 1 Wheels, Top Plate Fastener, 1500 lb, 6 in Wheel Dia, 2-1/2 in Wheel Width, Polyurethane on Cast Iron Wheel, 4-1/2 in Swivel Radius, 7-1/2 in Overall Height, 4-1/2 x 6-1/4 in Fastener, Roller
- Swivel with Top Plate
- Case hardened double ball raceways provide extra capacity & durability
- Top plate and legs are made out of 1/4” cold forged steel. Machine-welded legs for uniform consistency and strength
- Corrosion-resistant zinc plated finish
| Brand | World Casters & Equipment Manufacturing |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 32, Section W4 |
| Package Length (in) | 5.00" |
| Package Width (in) | 2.20" |
| Package Height (in) | 7.20" |
| Manufacturer Part Number | 68625-01-PCI |
| Number of wheels | 1 |
| Fastener Type | Top Plate |
| Capacity | 1500 lb |
| Wheel Diameter | 6 in |
| Wheel Width | 2-1/2 in |
| Wheel Material | Polyurethane on Cast Iron |
| Swivel Radius | 4-1/2 in |
| Overall Height | 7-1/2 in |
| Fastener Size | 4-1/2 x 6-1/4 in |
| Bearing | Roller |
| Application | For platform trucks, freight terminal trucks, cargo containers, drying racks, ground support equipment, mobile military equipment, A frames, etc |