World Casters & Equipment Manufacturing
275 lb 6 in Swivel Caster
SKU: P666001BF
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$42.99
Features
Specifications
Swivel Caster, 1 Wheels, Top Plate Fastener, 275 lb, 6 in Wheel Dia, 2 in Wheel Width, 4-11/16 in Swivel Radius, 7-1/2 in Overall Height, 4 x 4-1/2 in Fastener, Ball, Black
- Swivel with Top Plate
- Case hardened double ball raceways provide extra capacity & durability
- Zinc plated finish
- Top plate & legs made from 1/4” steel
- 2 piece bolt-together hub, inflatable tube in 4-PLY tire construction
| Brand | World Casters & Equipment Manufacturing |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 32, Section X2 |
| Package Length (in) | 6.80" |
| Package Width (in) | 5.20" |
| Package Height (in) | 2.80" |
| Manufacturer Part Number | P6660-01-BFOAM |
| Number of wheels | 1 |
| Fastener Type | Top Plate |
| Capacity | 275 lb |
| Wheel Diameter | 6 in |
| Wheel Width | 2 in |
| Swivel Radius | 4-11/16 in |
| Overall Height | 7-1/2 in |
| Fastener Size | 4 x 4-1/2 in |
| Bearing | Ball |
| Color | Black |
| Application | For carts, platform trucks for industrial, commercial and institutional environments demanding a cushioned ride. carrying sensitive materials, chemicals, electronics, ceramics, glass, sound & lighting equipment. great for the outdoors. (cement, dirt, gravel, grass, etc.) |