Features
Specifications
The BESSEY CM series light duty, drop forged c-clamps are economical, yet sturdy. These clamps are strong enough for light duty welding & fabrication work, while being light enough to use in model construction & various other crafts. Great for many jobs around the home & in the home workshop. BESSEY. Simply better.
- Designed specially for light general purpose and DIY projects
- Drop forged frame with bright galvanized finish
- The swivel pad moves freely to adapt to various surfaces
- Cold drawn steel spindle with smoothly rolled threads
- Steel sliding T-Bar for use in tight spaces
| Brand | Bessey Tools |
|---|---|
| UPC | 091162000304 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 29, Section H1 |
| Package Length (in) | 5.00" |
| Package Width (in) | 3.80" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | CM22 |
| Country of Origin | China |
| Length | 4.5 in |
| Width | 2.42 in |
| Height | 0.615 in |
| Product Group | C-Clamp |
| Spindle Thread Pitch | M10 - 1.5 |
| GPC (Brick) | 10003535 |
| Jaw Width | 0.6 in |
| Nominal Throat Depth | 1.375 in |
| Nominal Capacity | 2.5 in |
| Holding Capacity (load limit) | 900 lbs |
| Spindle Dia | 0.386 in |