Features
Specifications
The BESSEY 540 series c-clamps are made of high tensile, ductile iron casting. This provides excellent strength in a cast frame c-clamp. The black oxide spindle resists corrosion. Tremendous range of capacities; from 2-1/2 to 14 inches. Wide range of applications in metal fabrication, woodworking, auto repair etc…. BESSEY. Simply better.
- Ductile cast iron frames
- Stronger than malleable cast iron frames
- Swiveling pressure pad.
- Hardened, cold drawn steel spindle
- ACME threaded spindle for quick, smooth clamping operations
- Steel sliding T-Bar for use in tight spaces
- Available in 9 sizes
- Sizes range from 2-1/2 In. to 14 inches
| Brand | Bessey Tools |
|---|---|
| UPC | 788502200585 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 29, Section H2 |
| Manufacturer Part Number | 540 - 8 |
| Country of Origin | China |
| Length | 13.5 in |
| Width | 6.5 in |
| Height | 1.5 in |
| Product Group | C-Clamp |
| Spindle Thread Pitch | Tr20 - 5 |
| GPC (Brick) | 10003535 |
| Jaw Width | 1.25 in |
| Nominal Throat Depth | 3.25 in |
| Nominal Capacity | 8 in |
| Holding Capacity (load limit) | 2750 lbs |
| Spindle Dia | 0.78 in |