Best Welds
3/0 to 1/0 AWG Ball Point Male and Female Cable Connector
SKU: W2MBP
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$22.99
Features
Specifications
Cable Connector, Ball Point Male and Female, 3/0 to 1/0 AWG Cable
- Designed to efficiently conduct current through detachable-type connection
- Cam-action design allows lock-in with a twist and pulls the two halves tightly together
- Metal parts are precision machined from heavy brass extrusion; resists rust and corrosion
- Molded rubber connector covers have good resistance to heat, cold, abrasion, ozone, oils and solvents
- Tapered ends lock out moisture, oil and dirt
- Male/female connectors are interchangeable with popular like-size competitor models
| Brand | Best Welds |
|---|---|
| UPC | 606230576416 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 06, Section N3 |
| Package Length (in) | 7.40" |
| Package Width (in) | 3.80" |
| Package Height (in) | 1.60" |
| Type | Ball Point Male and Female |
| Cable Capacity | 3/0 to 1/0 AWG |