Features
Specifications
Downloads
The Klein Tools cable cutter cuts aluminum, copper and communications cable. Cable-gripping shear-type jaws provide exceptional cutting capability. Through-hardened, not case-hardened, cutting surfaces are longer-lasting.
- High-leverage design for exceptional cutting capability of 4/0 aluminum, 2/0 soft copper, 100-pair 24 AWG communications cable
- Precision, one-hand shearing action
- Cable-gripping shear-type jaws
- Perfect for working in confined spaces
- Can be carried in most tool pouches
- Beveled jaw tips provide proper mating and shearing action, which protects leading jaw edges
- Through-hardened (not case-hardened) for longer-lasting cutting surfaces
- Hot-riveted joint ensures smooth action and no handle wobble
- Custom, US-made tool steel
- Has a jaw capacity of 1.06-Inch (26.9 mm)
- Has a jaw capacity of 1.06" (26.9 mm)
- High-leverage design cable cutters for exceptional cutting capability of 4/0 aluminum, 2/0 soft copper, 100-pair 24 AWG communications cable
- Cable Cutters feature precision, one-hand shearing action
- Cable cutter cuts 4/0 aluminum, 2/0 soft copper, 100-pair 24 AWG communications cable
- Perfect for working in confined spaces and can be carried in most tool pouches
- Made in USA with custom, US-made tools steel
- Has a jaw capacity of 1.06-Inch (2.7 cm)
- Always wear approved eye protection.
- NOT insulated. Plastic-dipped or slip-on plastic handles are NOT intended for protection against electrical shock.
- Do NOT use to cut steel or ACSR.
| Brand | Klein Tools |
|---|---|
| UPC | 092644630507 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section C4 |
| Package Length (in) | 11.60" |
| Package Width (in) | 4.00" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Manufacturer Part Number | 63050 |
| Jaw Capacity | 1.06" (2.7 cm) |
| Country of Origin | United States |
| Style Name | Non-Insulated |
| Insulated | No |
| Handle Material | Double Dipped |
| Overall Length | 9.39" (23.9 cm) |
| Material | Forged Steel |
| Cutting Capacity | 4/0 Aluminum, 2/0 Soft Copper, 100-Pair 24 AWG Communications Cable |
| Application | For Cable Cutting in Confined Spaces |
| Type | Cable Cutter |
| Handle Color | Red |
| Handle Finish | Plastic-Dipped |
| Height | 0.6500 in |
| Width | 1.9400 in |
| Depth | 9.5000 in |
| Weight | 0.9000 lbs |