Features
Specifications
Downloads
STANLEY has been the professional tradesman champion since 1843, STANLEY plier comes with jaws forged from carbon steel and fully heat treated for durability and optimal performance
- Curved jaw design cuts coaxial and other soft cables up to 1/2" in diameter
- Induction hardened cutting jaws engineered to cut clean and stay sharp longer than non-induction hardened jaws
- Drop-forged high-quality carbon steel provides a durable cutting edge
- Meets ANSI specifications
- Slip-resistant bi-material handle for a comfortable grip
| Brand | Stanley |
|---|---|
| UPC | 076174898743 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 27, Section I4 |
| Package Length (in) | 9.60" |
| Package Width (in) | 2.80" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Manufacturer Part Number | 89-874 |
| Country of Origin | China |
| Length | 10 in |
| Width | 3.3 in |
| Height | 0.8 in |
| Weight | 0.71 lbs |
| Battery Test Summary | STANLEY_UN38.3 LITHIUM TEST SUMMARY_Rev_1,2.pdf |
| Warranty | 1YW |
| Individual Vs. Set (Syndigo) | INDIVIDUAL |
| Insulated | No |