Features
Specifications
The Lug-All model 3000-30 is an industrial-grade 1-1/2-ton cable come along ratchet winch hoist featuring double or single line lift capabilities. When used as a single line hoist, this model has 30 feet of cable and a 1, 500-pound capacity. As a double line hoist, this model has 15 feet of cable and a 3, 000-pound capacity. All Lug-All cable hoists are made in the USA using 7x19 aircraft cable and are designed with an aluminum alloy main frame with open construction for easy cleaning and maintenance. Lug-All cable hoists also include a handle that is designed to bend at 125 to 150 percent of the rated capacity, protecting the user and equipment.
| Brand | Lug-All |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section N1 |
| Package Length (in) | 6.00" |
| Package Width (in) | 6.00" |
| Package Height (in) | 29.00" |
| Manufacturer Part Number | 3000-30 |
| Type | Heavy Duty Ratcheting |
| Lifting Capacity | 1.5 ton |
| Single Line Capacity | 1500 lb |
| Double Line Capacity | 3000 lb |
| Rope/Cable Diameter | 7/32 in |
| Rope/Cable Length | 30 ft Single Line, 15 ft Double Line |
| Body Material | Aluminum Alloy |
| Suitable For Use With | Lifting, Pulling, Tensioning, Stretching & Bending |