Features
Specifications
These standard cable ties, or zip ties, are a highly popular fastening solution. Their reliable, one-piece construction makes them perfect for a wide variety of applications in industry, wire bundling, and general cable management. They feature a maximum tensile strength of 120 lbs, and the UV black color is recommended for outdoor use, due to its superior resistance to ultraviolet light.
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 04 End Cap |
|---|---|
| Package Length (in) | 11.40" |
| Package Width (in) | 4.40" |
| Package Height (in) | 1.40" |
| Type | Heavy Duty |
| Tensile Strength | 120 lbs |
| Material | Nylon 66 |
| Color | UV Black |
| Temperature Rating | 40-185 deg F |
| Package Quantity | 100 |
| Length | 11" |
| Width | 0.19" |
| Thickness | 0.07" |
| Bundle Diameter | 3" |