Fehr
3/32 in Die Cast Zinc 25 - 150 lb Wire Joiner
SKU: EKL100
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$4.49
- Buy 10 for $4.04 each and save 10%
- Buy 100 for $3.59 each and save 20%
Features
Specifications
The Kwik-Loc is a fast and reliable way to tension steel cable. These cable tensioners are used as both an anchor and a joiner. The Kwik-Loc is a self-locking devise that can be easily adjusted and released with no need for other tools. The key components to this revolutionary cable lock are the internal locking wedges. The wedges incorporate a release pin for easy adjustment. Each wedge makes contact with the steel cable using serrated teeth. These teeth press onto the wire rope and spread the load across the length of the wedge, maximizing grip strength. Kwik Loc (also called Kwik Lock or Quick Lock) cable lock is a fast and reliable cable suspension system for fluorescent lighting, HIDs, sound systems, cable trays or fan units.
- 5:1 Safe working load limit 150 lb with a 25 lb minimum load
| Brand | Fehr |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 13, Section H1 |
| Package Length (in) | 1.20" |
| Package Width (in) | 0.80" |
| Package Height (in) | 0.80" |
| Manufacturer Part Number | KL100 |
| Type | Self-Locking Adjuster |
| Size | 3/32 in |
| Material | Die Cast Zinc |
| Load Capacity | 25 - 150 lb |
| Application | Fluorescent Lights, Speaker, Busbar, Cable Tray |