Features
Specifications
Choose a flexible finish that bonds tightly to wood, never chalks, and
resists peeling. Cabot Solid Color Acrylic Stain + Sealer looks like
paint but is made for wood. This stain + sealer offers long-lasting
waterproofing and exceptional washability with advanced UV
protection.
- Strong weather barrier that blocks most UV rays
- Maximum scuff resistance
- Covers old stains of all kinds and matches unevenly stained boards
| Brand | Cabot |
|---|---|
| UPC | 080351118807 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 31, Section D5 |
| Package Length (in) | 7.40" |
| Package Width (in) | 6.00" |
| Package Height (in) | 6.20" |
| Manufacturer Part Number | 1880 1 GAL |
| Applicable Materials | Wood |
| Application Method | Brush Pad Spray |
| Color | Redwood |
| Compositions | Diuron Carbamic acid 1H-benzimidazol-2-yl- Methyl Ester |
| Container Type | Can |
| Coverage Area | 400 to 500 sq-ft/gal |
| Density | 9.2 lb/gal |
| Drying Time | 4 to 6 hr |
| Flammability Rating | 1 |
| Flash Point | 205 deg F |
| Form | Liquid |
| Net Content | 1 gal |
| Odor/Scent | Slight |
| Sheen | Low-Lustre |
| Specific Gravity | 1.16 |
| Vehicle Type | Acrylic Polymer |
| Viscosity | 85 to 95 ku |
| VOC Content | 100 g/L |