Features
Specifications
Cabot Clear Wood Protector is a deep-penetrating waterproofer with
dual-action UV protection. Give your deck long-lasting protection with no
added color. Easy to apply and easy to clean, choose a mold &
mildew-resistant finish that stands up to time.
- One coat weatherproofing
- Dual UV protection
- Long-term water beading
- Deep-penetrating sealer
- Resists lapping and peeling
- Creates a mold, mildew, & algae-resistant finish
- Ideal for decks, porches, outdoor furniture, steps, and railings
| Brand | Cabot |
|---|---|
| UPC | 080351811432 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 31, Section D6 |
| Package Length (in) | 7.40" |
| Package Width (in) | 5.80" |
| Package Height (in) | 6.00" |
| Manufacturer Part Number | 2101.007 |
| Container Size | 1 Gal. |
| Color | Clear |
| Base Material | Water-Based |
| For Use With | Exterior Wood Decks, Fences |
| Coverage Area (Sq. Ft.) | 250 |