Features
Specifications
Cabot Crystal Clear Waterproofing uses a unique silicone formula to protect your surfaces. Convenient and simple to use, this water-based formula fills the pores of your surface to lock out water. Choose long-lasting protection with this premium-grade silicone sealer.
- Water based
- Unique silicone formula
- Fills surface pores and locks out water
- Easy to use
- Long lasting on all surfaces
- Ideal for wood, brick, concrete, stone, unglazed tile, masonry, decks, patios, fences, walkways, foundations, and driveways
| Brand | Cabot |
|---|---|
| UPC | 080351110009 |
| Package Length (in) | 15.00" |
| Package Width (in) | 10.00" |
| Package Height (in) | 11.00" |
| Container Size | 1 Gal. |
| Color | Clear |
| Base Material | Silicone |
| Interior/Exterior | Interior/Exterior |
| Coverage Area (Sq. Ft.) | 150 |