Features
Specifications
Cabot Solid Color Oil Stain combines maximum color and UV protection with a tough alkyd resin. The results are a completely opaque finish that imparts lasting beauty and is formulated to withstand foot traffic and wear.
- Water repellent
- Richly pigmented for extra UV protection
- Scuff-resistant finish made to withstand heavy foot traffic
| Brand | Cabot |
|---|---|
| UPC | 080351176012 |
| Package Length (in) | 13.50" |
| Package Width (in) | 13.50" |
| Package Height (in) | 8.00" |
| Container Size | 1 Gal. |
| Color | White Base |
| Color Family | Tint Base |
| Coverage Area (Sq. Ft.) | 500 |
| Transparency | Solid |
| Base Material | Alkyd-Oil |
| Dry To Touch | 8 Hr. |
| Time Before Recoating | 24 Hr. |
| Mildew Resistant | Yes |
| UV Resistant | Yes |
| Sheen | Opaque |