Features
Specifications
Choose Cabot Bleaching Stain for a natural, weathered look with added
waterproofing. This self-protective finish accelerates the natural gray look of your siding and shingles while resisting mold, mildew, and algae.
- Weathered-look waterproofing
- Accelerates the natural gray look of siding and shingles
- Self-protective finish
- 100% acrylic
- Creates a mold, mildew, and algae-resistant finish
- Ideal for siding, shingles, and shakes
| Brand | Cabot |
|---|---|
| UPC | 080351812682 |
| Package Length (in) | 13.50" |
| Package Width (in) | 13.80" |
| Package Height (in) | 8.00" |
| Container Size | 1 Gal. |
| Color | Natural Driftwood Gray |
| Color Family | Gray |
| Coverage Area (Sq. Ft.) | 450 |
| Transparency | Weathered Look |
| Base Material | Acrylic |
| Dry To Touch | 3 Hr. |
| Mildew Resistant | Yes |
| UV Resistant | Yes |