Features
Specifications
The single-handle design gives you convenient, 1-handed control over water flow and temperature. It is easy to use and maintains a constant temperature for safe and comfortable showering.
- Solid brass construction: durable, ideal material for prolonged contact with water
| Brand | American Standard |
|---|---|
| UPC | 012611964701 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section H3 |
| Package Length (in) | 15.50" |
| Package Width (in) | 11.25" |
| Package Height (in) | 14.13" |
| Manufacturer Part Number | 113013295 |
| Diverter Location | Tub Spout |
| Finish | Brushed Nickel |
| Handle Type | Lever |
| Installation Type | Wall Mount |
| Material | Solid Brass |
| Number of Handles | 1 |
| Shower Arm Reach | 6 in |
| Showerhead Connection Size | 1/2 in |
| Showerhead Connection Type | NPT |
| Showerhead Flow Rate | 2 gpm |
| Showerhead Shape | Round |
| Showerhead Type | Adjustable |
| Spray Pattern | Rain |
| Spray Settings | 1 |
| Tub Flow Rate | 2 gpm |
| Tub Spout Connection Size | 1/2 in |
| Tub Spout Connection Type | NPT |
| Tub Spout Length | 5-1/8 in |
| Tub Spout Type | Diverter |
| Valve Type | Ceramic Disc Cartridge |