Features
Specifications
The Cadet Tub and Shower Trim Kit from American Standard is a clean, classic look, with features that make showering more enjoyable. Cadet is engineered to maintain consistent water temperature even when changes in household water pressure occur. Equipped with an adjustable hot limit safety stop, it limits the amount of hot water allowed to mix with cold to reduce the risk of accidental scalding. Features an ADA-approved lever handle.
- ADA-approved
- Maintains consistent temperature
- Classic look
- Hot water safety stop
| Brand | American Standard |
|---|---|
| UPC | 012611964282 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section H3 |
| Package Length (in) | 15.50" |
| Package Width (in) | 11.25" |
| Package Height (in) | 14.13" |
| Manufacturer Part Number | 1130130000 |
| Finish | Chrome |
| Finish Family | Chrome |
| Handle Type | Lever |
| ADA Compliant | Yes |
| Number of Handles | 1 |