Cadet
BTF Built-In Double Pole Thermostat for Electric Baseboard Heaters, White
SKU: C08734
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$39.99
Features
Specifications
Easy to install and operate, this Cadet baseboard-mount double-pole thermostat provides simple temperature control. Designed exclusively to fit on Cadet electric baseboard heaters, this thermostat can be mounted to either end of the heater and fits seamlessly onto the heater's profile. A large, twist-dial knob adjusts smoothly and features a low position and additionally an off setting for added peace of mind.
| Brand | Cadet |
|---|---|
| UPC | 027418087348 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 05, Section A1 |
| Package Length (in) | 6.35" |
| Package Width (in) | 5.00" |
| Package Height (in) | 8.50" |
| Manufacturer Part Number | 08734 |
| Color | White |
| Pole Type | Double |
| Output Rating | 22A |
| Model Compatibility | Cadet F Series Baseboard Heaters |
| Temperature Range | 40F - 85F |
| Width | 3.75 |
| Height | 6 |
| Depth | 2 |