Nyco
1 qt Liquid Light Red/Orange Super Strength Descaler
SKU: 413424
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$24.99
Features
Specifications
Calci-Solve® is a highly concentrated Hydrochloric Acid formulation with superior strength to dissolve rust, lime, calcium, concrete and hard water and mineral deposits. Low-foaming with special RD-188 inhibitor for use on metal surfaces, Calci-Solve® opens clogged pipes and lines and removes heavy buildups in a variety of industrial and institutional applications. Ideal for HVAC equipment, cooling towers, heat exchangers, steam equipment, boilers, cores/coils, piping, concrete etching, tanks and Cleaning-in-Place (CIP) procedures.
- Super concentrated formula
- Contains RD-188 inhibitor for metal surfaces
- Low-foaming
- Highly effective on rust
| Brand | Nyco |
|---|---|
| UPC | 605376001127 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 07, Section H1 |
| Package Length (in) | 3.20" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 10.00" |
| Manufacturer Part Number | NL001-Q12 |
| Container Size | 1 Quart |
| Form | Liquid |
| Color | Light Red/Orange |
| Odor | Acidic |
| pH Range | <1 |
| Specific Gravity | 1.16 |
| Boiling Point | 180 deg F |
| Composition | 15-40% Hydrochloric Acid |