CALTERM
41800 Toggle Switch, 15 A, Screw Terminal
SKU: C41800
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$9.79
Features
Specifications
Start the engines, turn on the lights and flip on the fan with quality switches. This cater quality duck bill switch is designed for numerous applications. The off-on duck bill switch is made out of chrome and is extremely durable making it an ideal switch for varied uses. The duck bill has a wide, flat actuator and the terminal is 1/4 in. UL listed and CSA certified switch is designed for indoor use. All switches come in a variety of styles and functions.
- The duck bill has a wide, flat actuator
| Brand | CALTERM |
|---|---|
| UPC | 046494418006 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 14, Section M6 |
| Package Length (in) | 2.60" |
| Package Width (in) | 4.80" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Current Rating | 15 A |
| Includes | Toggle Boot |
| Mounting Type | Panel |
| Terminal Type | Screw |