CALTERM
65711 Ring Terminal, 16 to 14 AWG Wire, Copper Contact, Blue, 10/PK
SKU: 65711
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$7.49
Features
Specifications
Heat shrink ring terminals are wire connectors that are used to mate, connect or terminate a single wire, while allowing for it to connect to a screw or stud type electrical connection. The heat shrink material completely seals the terminal and is the most durable insulation type for electrical connections. Heat shrink ring terminals can be used in auto and marine vehicles as well as other electrical applications.
- Shrinks to form a water tight seal and the ultimate vibration and strain relief
| Brand | CALTERM |
|---|---|
| UPC | 046494657115 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 14, Section N3 |
| Package Length (in) | 5.00" |
| Package Width (in) | 3.00" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Color | Blue |
| Contact Coating | Tin |
| Contact Material | Copper |
| Wire Size | 16 to 14 AWG |